Bölüm Başkanının Mesajı

ErhanDogan[3207].jpg (179 KB)Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü olarak lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımızı yerli ve yabancı öğrenci adaylarına sunmaktan memnuniyet duyarız.

Kendi alanlarında uzman öğretim üye ve elemanları tarafından İngilizce olarak hazırlanan ders programımız, son yıllarda önemli değişiklikler geçiren ve kavranması giderek zorlaşan dünya siyasetindeki en güncel gelişmeleri yansıtmayı amaçlamakta ve bu amaç lisans ve lisansüstü derslerimizin çeşitliliğinde de görülebilmektedir.

Bölümümüz aynı zamanda Türkiye’de Avrupa Birliği çalışmalarına öncülük eden Marmara Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Enstitüsü ile de yakın ilişki içerisindedir. Bu sayede öğrencilerimiz Türkiye’nin öncelikli gündem maddelerinden birisini oluşturan Avrupa Birliği ile de ilgili kapsamlı bilgiler edinmektedirler. Bölümümüz ile Avrupa’nın en seçkin üniversiteleri arasında imzalanmış olan 30’dan fazla öğrenci değişim anlaşması ise öğrencilerimize bir veya iki yarıyıl boyunca bizzat Avrupa ülkelerinde eğitim görme olanağını sunmaktadır.

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’da Anadoluhisarı yerleşkesinde bulunan bölümümüz, bu anlamda da öğrencilerine pek çok kültürel ve sanatsal faaliyete katılma fırsatı da vermektedir. Yaklaşık 15 milyonluk nüfusu ile hızla önemli bir kültür ve finans merkezine dönüşen İstanbul, özellikle son yıllarda uluslararası nitelikte çeşitli konferans, toplantı ve fuara ev sahipliği yapmaktadır. Kentin uluslararası anlamda yükselen bu profili Avrupa, Asya ve Afrika’dan giderek artan sayıda öğrenciyi bölümümüze çekmektedir.

Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında, Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilerine sunduğu akademik, sosyal ve kültürel imkânlar açısından alanında Türkiye’nin en önde gelen bölümlerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Erhan Doğan
Bölüm Başkanı


Bu sayfa Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler - İngilizce tarafından en son 22.07.2020 13:59:37 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM